Литвин заявив про відсутність правових механізмів для розпуску Ради

Литвин заявив про відсутність правових механізмів для розпуску РадиГолова Верховної Ради України Володимир Литвин заявив, що не бачить жодних правових підстав для розпуску парламенту.

“Я на цю тему розмову не вів”, – сказав Литвин сьогодні на прес-конференції, відповідаючи на запитання, чи обговорювалася вчора під час його зустрічі з Президентом можливість розпуску Ради.

За словами спікера, його зараз цікавить тільки питання працездатності парламенту, а не питання існування коаліції. “Але якщо сьогодні немає коаліції, то, очевидно, треба відкликати людей з уряду”, – зауважив голова ВР.

Литвин нагадав, що відповідальним за формування уряду є Президент і прем`єр-міністр. “Але зрозуміло, що механізму правового для розпуску парламенту сьогодні не існує”, – сказав він.

Водночас, як повідомили фахівці Центру правових ініціатив Правова держава, Верховна Рада може позбутися своїх повноважень, але достроково припинити їх – ні. На їхню думку, підстави для припинення повноважень Ради перераховано в статті 90 Конституції України і включають:

• припинення повноважень у день відкриття першого засідання Верховної Ради нового скликання;

• дострокове припинення повноважень Президентом України у зв`язку з неспроможністю парламенту за місяць сформувати коаліцію, за шістдесят днів після відставки Кабінету міністрів сформувати його новий персональний склад і за тридцять днів однієї чергової сесії розпочати пленарні засідання.

Інших варіантів, у тому числі, саморозпуску, не передбачено, і лише один з них не має потреби в участі Президента – початок роботи новообраного парламенту. В інших випадках його сприяння необхідне, якщо намірами депутатів буде досягти власне юридичних наслідків дострокового припинення повноважень законодавчого органу, в першу чергу позачергових виборів, а не просто привести його в неробочий стан.

В останньому випадку достатньо позбавити мандатів сто п`ятдесят одного народного депутата і “обнулити” виборчі списки парламентських партій в Центральній виборчій комісії, що призведе до недієздатності нинішньої Верховної Ради відповідно до частини другої статті 82 Конституції, тобто слід повторити події березня-квітня 2007.

“Однак недієздатність, знову ж таки, – це не дострокове припинення повноважень у значенні статті 90. У будь-якому разі позачергові вибори може призначити тільки Президент (пункт 7 частини першої Конституції), тому депутатам необхідно буде заручитися його підтримкою”, – переконані фахівці Правової держави.

Нагадаємо, Віктор Ющенко в коментарі після зустрічі з Литвином 2 вересня заявив, що, якщо у Верховній Раді немає реальної більшості і нову коаліцію створити неможливо, парламент має саморозпуститися. Володимир Литвин, у свою чергу, висловив сумніви в тому, що парламент буде ефективно працювати на позачерговому засіданні 4 вересня. Лідер ПР 2 вересня заявив, що в п`ятницю Рада працюватиме лише у разі ухвалення законопроекту про підвищення мінімальної зарплати і пенсії.

Водночас, у фракції БЮТ сьогодні повідомили, що Секретаріат Президента і Партія регіонів спільно готують аферу – спочатку заблокувати роботу Верховної Ради, а потім її розпустити.

Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня