СБУ розсекретила документи КДБ про Народний рух України

СБУ розсекретила документи КДБ про Народний рух УкраїниПід час історичних слухань, що відбулися у Києві з нагоди 20-річчя Народного Руху України, було розсекречено архівні документи КДБ СРСР, зібрані наприкінці 80-х років минулого століття стосовно діяльності НРУ.

Під час круглого столу співробітник архіву Олександр Лошицький звернув увагу на документи другої половини 1988 року, де КДБ інформував партію про ініціативи створення в Україні широкого громадського об`єднання, аналогічного прибалтійським народним фронтам. За його словами, КДБ боявся впливу на учасників національно-демократичного руху закордонних українських центрів, зокрема ОУН.

Як зазначив Лошицький, створення в 1989 році Народного руху було сприйнято з великим ентузіазмом по всій Україні. Зокрема, документи КДБ інформують про активну діяльність організацій Руху в Київській, Дніпропетровській, Черкаській, Харківській, Хмельницькій і Кримській областях.

У зв`язку з цим КДБ цілеспрямовано перешкоджав діяльності активістів Руху. Зокрема, як йдеться у звіті КДБ, “за вказівками КДБ СРСР, МВС СРСР і Прокуратури СРСР запобігли спробі Чорновола, Гориня і Геля взяти участь 10-14 грудня в семінарі незалежних громадських організацій країн-учасниць гельсінського процесу з гуманітарних питань” у Москві, де Чорновіл повинен був очолити “секцію національних проблем” і виступити з доповіддю провокаційного змісту.

Органами КДБ здійснюються заходи щодо подальшого контролю за поведінкою Чорновола, обмеження та документування його інспіраторської діяльності, компрометації серед однодумців”.

Як повідомили в українській спецслужбі, у Галузевому державному архіві СБУ всього знайдено 250 документів КДБ про ситуацію в Україні наприкінці 1980-х – початку 1990-х років. Але, за словами дослідників, це лише незначна частина документів, які розповідають про роль Руху у здобутті Незалежності. Більшість документів втрачено. Існують гіпотези про вивіз їх до Москви в останні дні існування Союзу.
Водночас, на даний час СБУ розсекретила документи, які підтверджують знищення величезної кількості матеріалів того часу.

З архівними документами про діяльність НРУ можна ознайомитися в системі Відкритого електронного архіву СБУ, який є в кожному обласному центрі України. Матеріали з архіву також представлять на виставці 12 вересня в Національному палаці Україна. Крім того, СБУ спільно з Інститутом історії України Національної академії наук України готує до видання збірник цих документів.

Нагадаємо, цього року в Україні відзначають 20-ту річницю створення Народного Руху України.


Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня