Експерти пояснили, навіщо Ющенко пішов на вибори

Експерти пояснили, навіщо Ющенко пішов на вибориНизка українських політологів заявили, що участю у президентських виборах чинний Президент Віктор Ющенко хоче забезпечити собі політичне майбутнє і знизити рейтинг лідера БЮТ Юлії Тимошенко.

Про це свідчать результати опитування експертів, проведеного інтернет-виданням Політична думка. У політологів запитали, наскільки ефективною є виборча кампанія і які мотиви участі Віктора Ющенка в передвиборчих перегонах.

Так, політичний експерт Тарас Березовець негативно оцінив виборчу кампанію чинного Президента. “Віктор Ющенко бере участь у нинішній виборчій кампанії, щоб консолідувати власний електорат в очікуванні можливих позачергових виборів до Верховної Ради. На парламентські вибори він дуже сподівається, тому що нинішня фракція НУ-НС вже його не задовольняє. Дуже багато людей починали з ним, але потім відійшли, тому він зазвичай прагне знайти їм заміну “, – зазначив Березовець.

Також він вважає, що Ющенко бачить для себе головною місією на цих виборах перешкодити перемозі лідера БЮТ Юлії Тимошенко. “Він сам не приховує цього мотиву. Критика, яка лунає від Президента, на 99% стосується Юлії Тимошенко. При цьому його колишній опонент Віктор Янукович взагалі не згадується, а якщо згадується, то лише в контексті з Тимошенко “, – додав політолог. На його думку, сама виборча кампанія Ющенка “квола, млява, в ній немає сенсу”. “Це пояснюється тим, що вибір другого туру вже відомий, тому вона не цікава ні кандидату Ющенку, ні громадянам. Зрозуміло, що Тимошенко і Янукович лідирують. А от після першого туру кампанія пожвавиться і стане більш цікавою “, – вважає експерт.

У свою чергу, політолог Олексій Голобуцький висловив переконання, що Ющенко бере участь у виборчій кампанії заради збереження свого політичного майбутнього і своєї команди. “Йому 56 років – це для українських політиків вік скромний. По-друге: йому є чим торгувати, – маю на увазі те, що він контролює 20-30 депутатів у парламенті. Чого не має, наприклад, Тігіпко або Яценюк. Кампанія Ющенка проходить досить мляво. Він начебто говорить правильні слова, але всі розуміють різницю між тим, що він зробив, і що говорить “, – зазначив Голобуцький.

Політолог Микола Михальченко, у свою чергу, висловив думку, що рішення чинного Президента брати участь у виборах глави держави було абсолютною помилкою. “Можна йти програвати, як, наприклад, Кравчук програв Кучмі, у кілька відсотків. Але коли чинний Президент знову балотується в президенти з мінімальним рейтингом довіри та підтримки громадян 3-5% – це страшна ситуація. Ющенко сам себе вбиває як політичну фігуру … Він бере участь у кампанії, щоб задовольнити своє самолюбство. Всі його заяви на це вказують. Мовляв, я переможу, я єдиний демократ тощо “, – сказав Михальченко.
На його думку, також Ющенко бере участь у виборах, щоб нашкодити Тимошенко. “Його критика Тимошенко постійна і нещадна. І це підтверджує його мотиви. Виборча кампанія Ющенка неефективна. Ефективною називають кампанію, коли є команда і аргументи. Я не бачив ні професійної команди, ні аргументів. Такий підхід відповідно дає нульовий результат “, – сказав Михальченко.

У свою чергу, політолог Андрій Єрмолаєв висловив думку, що Ющенко не тільки хотів брати участь у кампанії, а повинен був, тому що він не впорався з надзвичайно важливим завданням – сформувати політичну платформу після першого терміну президентства. “… Якби Ющенко на початку 2009 року наступив на горло гордині і пішов на консолідацію національно-демократичних сил навколо ідеї нової, молодої націонал-демократичної команди і сам відмовився від участі, то можливо і кампанія протікала б по-іншому”, – зауважив Єрмолаєв.

Цей експерт також вважає, що виборча кампанія Ющенка некреативна, “тому що йому нічого сказати”, він робить рімейк гасел, орієнтирів, з якими він перемагав у 2004 році. Водночас, політолог зазначив, що у Ющенка є перевага в порівнянні з іншими – це його ідейні цінності. Він ідеологічно визначений як політик і, відповідно, його електорат – це люди з чіткою ідеологічною орієнтацією і переконаннями. “Але не дивлячись ні на що, він буде лише дихати в потилицю лідерам і переможцям перегонів, до числа яких він не входить”, – переконаний Єрмолаєв.

Водночас, політолог Володимир Фесенко вважає, що Ющенко може мати на президентських виборах третій результат. “Кампанія у Ющенка активна зараз, він навіть додав трохи в рейтингах, але не настільки, щоб претендувати на вихід у другий тур. Він може поборотися за третє місце з Тігіпком. Хоча головний претендент на третє місце – це, на мою думку, Тігіпко “, – сказав Фесенко. Він вважає, що головним мотивом того, чому Ющенко пішов на вибори, є бажання продовжити політичну кар`єру. Також експерт зазначив, що “критика Тимошенко допомагає Ющенку нарощувати свій рейтинг”. “Стосовно цього навіть з`явилося новий гасло: вона працює, а він критикує. Але ця критика не така однозначна у своїх наслідках. У чомусь вона допомагає особисто Ющенку, але з точки зору національних, державних інтересів, вона шкідлива”, – запевнив Фесенко.

Політичний експерт Володимир Цибулько назвав виборчу кампанію Віктора Ющенка “інерційною” і неефективною. Він допускає, що Ющенко після програшу на виборах розраховує повернутися на “те місце, де йому найбільш комфортно – до Нацбанку”. “Якщо б йому було потрібно щось більше, він би боровся за партію. А так він особисто власними руками партію дозруйнував… Зараз не бачу, що може продовжити політичне життя Ющенка “, – сказав Цибулько.

Політолог Михайло Погребинський у свою чергу висловив думку, що Ющенко бере участь у виборах, щоб завадити Тимошенко стати Президентом. “Залежно від того, які у Ющенка мотиви, можна й оцінювати ефективність його кампанії. Спостерігаючи за тим, що він робить, виходить, що його головна мета – не допустити Юлію Тимошенко до президентства. Оскільки він потрапити в другий тур не може, тому що це нереально, то його мета забезпечити великий розрив між Тимошенком і Януковичем. У цьому сенсі він досить ефективно працює, я б навіть сказав, без відпочинку. Розводячи руками, він щодня активно розповідає, який ворог – Тимошенко. Оскільки частина людей йому все-таки довіряють і з тих, хто вірить Тимошенко, то він сподівається якщо не зменшити рейтинг, то хоча б збільшити розрив з Януковичем. Така робота Ющенка, безумовно, йде на користь Януковича “, – зазначив Погребинський.

Ще один політолог Віктор Небоженко висловив думку, що Ющенко не проводить серйозну виборчу кампанію. “Йде таке самолюбування. Багатогодинні виступу перед виборцями, на телебаченні. Але це добре для починаючого політика, якому є чим похвалитися. Він використовує ті засоби, які йому не можна використовувати. Крім того, його політтехнологи змушують його займатися не шляхом якихось серйозних ідей, а говорити про високі світоглядні проблеми, які під час виборчих кампаній не сприймаються населенням …”, – зазначив експерт.

На думку Небоженка, збираючи людей національно-демократичного табору, Ющенко насправді робить подарунок Тимошенко у другому турі. “Тому що ці люди, пробуджені Ющенком, принципово не голосуватимуть за Януковича, навіть якщо Ющенко буде закликати до цього, і віддадуть свої голоси за Тимошенко”. Політолог вважає, що мотиви участі Ющенка в перегонах – бажання залишитися в політиці і страх перед покаранням і переслідуванням. “Критика Тимошенко, якою він зловживає, не допоможе йому наростити електоральні м`язи. Це й не зашкодить Тимошенко. Навряд чи його серйозно сприймають “, – вважає Небоженко.

***

Нагадаємо, в п`ятницю, 25 грудня Президент України заявив, що кандидати в президенти і Юлія Тимошенко Віктор Ющенко по завершенні президентських виборів будуть тісно співпрацювати. Цього ж дня низка українських ЗМІ поширили документ, наданий колишнім заступником керівників Головної служби з внутрішньополітичних питань і регіонального розвитку Секретаріату Президента Ярославом Козачком, про існування угоди між президентом Ющенком і Януковичем. Згідно з документом, у разі перемоги Януковича, чинному Президенту обіцяний пост прем`єр-міністра.

Тим часом, Президент України Віктор Ющенко заявив, що цей документ, нібито наданий колишнім співробітником Секретаріату Президента, є фальшивкою. Янукович теж відкидає факт існування такого документа. При цьому він називає Ющенка і Тимошенко хорошими партнерами. Тим часом Юлія Тимошенко вважає союз Януковича і Ющенка цілком імовірним.

Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня