ДТ: Партія регіонів підготувала проект нового закону про мови

ДТ: Партія регіонів підготувала проект нового закону про мовиПартія регіонів підготувала проект базового закону Про мови України, який незабаром буде внесений до Верховної Ради. Його автором виступив голова фракції Партії регіонів у парламенті Олександр Єфремов, пише Дзеркало тижня.

У законопроекті передбачено зміни в цілу низку нормативних актів. Корективи планується внести до законів про освіту, судоустрій, статус суддів, нотаріат, адвокатуру, місцеві державні адміністрації, місцеве самоврядування, інформацію, телебачення і радіомовлення, вибори і референдуми, а також до процесуального законодавства. 

У всіх зазначених законах міститься посилання на статтю 10 Конституції. Вона говорить, що “державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України”. 

При цьому в законопроекті наголошується, що українська мова обов`язково буде застосовуватися на всій території країни при здійсненні повноважень органами влади, у навчальному процесі в межах і порядку, визначених законопроектом. 

При цьому, згідно з текстом документа, “обов`язковість застосування державної мови або сприяння його використанню в тій чи іншій сфері суспільного життя не повинні тлумачитися як заперечення або применшення права на користування регіональними мовами у цій сфері”. 

Крім того, у проекті базового закону Про мови України визначено перелік з 16 мов, які можуть вважатися регіональними. 

Це білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, караїмська, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, російська, румунська, словацька та угорська. 

Законопроект наділяє правом вводити регіональні мови місцеві ради всіх рівнів. Це можливо, якщо кількість носіїв мови на відповідній території становить не менше 10% її населення. Якщо кількість носіїв мови менше згаданої цифри, заходи з її підтримки застосовуються за рішенням місцевої ради. 

Крім того, законопроектом закріплений особливий порядок виявлення носіїв мов. Чисельність мовної групи має встановлюватися на підставі даних Всеукраїнського перепису населення, проведеного в 2001 році. 

Ці дані можуть уточнюватися за підсумками опитування осіб, що проживають на відповідній території, або ж шляхом збору підписів таких осіб під свідченням про їх належність до мовної групи. Опитування можуть організовувати органи державної влади та самоврядування, об`єднання громадян та органи самоорганізації населення. 

При цьому закон не відповідає на запитання про те, яким чином будуть проводитися такі опитування, як будуть збиратися підписи і хто буде встановлювати достовірність їх результатів. 

Раніше повідомлялося, що фракція Партії регіонів у Верховній Раді сподівається на законодавче врегулювання парламентом використання мов національних меншин в Україні на 6 сесії, до середини липня. 

20 травня Верховна Рада затвердила державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік. Однак, віце-спікер Микола Томенко заявив, що в цій програмі жодного разу не згадується необхідність розвитку української мови і української культури і Рада відхилила всі ініціативи з цього приводу.

За матеріалами: Дзеркало тижня


Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня