Рада ухвалила закон про принципи внутрішньої і зовнішньої політики України
Верховна Рада ухвалила закон Про засади внутрішньої і зовнішньої політики.
За прийняття закону проголосувало 259 народних депутати з 279 зареєстрованих в залі. По фракціях: Партія регіонів – 171 депутат, БЮТ – 25, Наша Україна – Народна самооборона – 13, фракція Комуністичної партії – 27, фракція Блоку Литвина – 19 і чотири позафракційних депутата.
Закон передбачає також внесення змін до закону України Про основи національної безпеки. Зокрема, зі статті, яка визначає пріоритети національних інтересів, виключається норма про інтеграцію України в євроатлантичний простір безпеки.
Крім того, зі статті про основні напрямки державної політики в питаннях національної безпеки виключена норма про набуття Україною членства “в Організації Північноатлантичного договору”. При цьому збережене завдання членства в Європейському Союзі “при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими країнами СНД, а також з іншими країнами світу”. Ця норма була присутня і в попередньому законі.
Крім того, законом Про засади внутрішньої і зовнішньої політики російській та іншим мовам національних меншин України гарантується захист, вільний розвиток і використання.
Так, серед принципів внутрішньої політики в гуманітарній сфері значиться “реалізація державної мовної політики на підставі норм національного та міжнародного права, забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, гарантування вільного розвитку, використання і захисту російської, інших мов національних меншин України “.
Засади внутрішньої політики визначаються в законі за відповідними сферами, зокрема, такими, як розвиток держави, розвиток місцевого самоврядування та стимулювання розвитку регіонів, формування інститутів громадянського суспільства, національна безпека і оборона, економічна сфера, екологічна сфера і сфера техногенної безпеки, соціальна сфера, гуманітарна сфера.
Так, у законі зазначається, що гарантією демократичного розвитку України стане утвердження громадянського суспільства.
Закон визначає у сфері розвитку держави основними принципами, зокрема, розвиток демократії шляхом вдосконалення механізму державного управління, здійснення парламентського контролю, а також вдосконалення системи проведення виборів до Верховної Ради та органів місцевого самоврядування.
У сфері розвитку місцевого самоврядування та стимулювання розвитку регіонів серед основних принципів вказані затвердження місцевого самоврядування як фундаменту народовладдя, розширення повноважень місцевих рад, а також реформування міжбюджетних відносин на користь місцевого самоврядування, створення умов для розвитку економічної самостійності регіонів.
Щодо формування інститутів громадянського суспільства одними з важливих принципів названо завершення політичної реформи, посилення взаємодії органів держвлади та органів місцевого самоврядування та об`єднань громадян, впровадження цивільного контролю над владою.
У статті про сферу національної безпеки і оборони, зокрема, міститься теза про “забезпечення поступового переходу до комплектування Збройних сил України на контрактній основі”.
Внутрішня політика в соціальній сфері передбачає, зокрема, “забезпечення доступним житлом громадян, перш за все малозабезпечених, з обмеженими фізичними можливостями, молоді, працівників бюджетної сфери”. Крім того, йдеться про подолання бідності та зменшення соціального розшарування, поетапне погашення зобов`язань держави за знеціненими заощадженнями громадян, удосконалення системи пенсійного забезпечення, створення умов для гідного життя людей похилого віку, стимулювання розвитку недержавної системи пенсійного страхування.
У документі наголошується на необхідності реформування і розвитку вітчизняної системи вищої освіти і науки, впровадження принципів і стандартів Болонського процесу у вузах України.
Серед принципів політики в гуманітарній сфері значиться також “створення умов для консолідації суспільства на основі національної системи духовних цінностей, в центрі якої людина, її розвиток, права і свободи, максимальне забезпечення її потреб”.
Крім того, документом передбачається створення громадського мовлення і надання державної підтримки національному інформаційному продукту.
Також серед пріоритетів – розвиток страхової медицини, зокрема шляхом впровадження загальнообов`язкового державного медичного страхування.
Як повідомлялося, на ранковому засіданні парламенту в четвер Верховна Рада ухвалила рішення продовжити засідання до завершення розгляду всіх питань порядку денного, яких на 1 липня було заплановано 70.
Джерело: НОВИНАР