Чому кодекс охрестили «Від КАТом»?

«Від КАТ» – саме таке прізвисько причепилося до запропонованою владою проекту нового Податкового Кодексу України. Чи даремно? Кодекс викликав справжнє обурення не тільки у середовищі опозиціонерів, але й підприємців. Від того, яким буде цей документ, залежить, скільки робочих місць генеруватиме українська економіка, якими будуть зарплати і пенсії. Але, на думку, критиків, нинішня влада замість вирішити на законодавчому рівні застарілі проблеми, пропонує лише «від КАТ» – кодекс від Азарова-Тігіпка».
Загалом, суть реформи податкового законодавства в Україні не така складна, як її часто намагаються змалювати. Принаймні, якщо йдеться про очікування суспільства. Українцям потрібне просте й зрозуміле податкове законодавство без надмірно обтяжуючих ставок різноманітних податків та зборів. Потрібно, щоб це законодавство не змінювалося кожного разу, як у Верховній Раді спрацювали ті чи інші лобісти. Тоді вітчизняні підприємці нарешті змогли б вийти зі становища вічно винуватих перед законом і дихнули б з полегшенням. Можливо, саме такий крок дав би новий потужний поштовх для розвитку економіки. Але…

Розповідаючи про новий податковий кодекс, прем’єр Азаров називає його дуже прогресивним. Тут, мовляв, і ставки податку на прибуток зменшені, і передбачені «тепличні» умови для підприємств, що займаються інноваційною діяльністю. Утім, слухаючи нинішнього голову уряду, неможливо відчепитися від нав’язливої думки: усе, про що він говорить, стосується лише представників великого бізнесу, наприклад, власників металургійних та хімічних заводів. Але ж українська економіка складається далеко не тільки з них.

Скажімо, аналізуючи стан підприємницької діяльності на Львівщині, директор ТзОВ «Галичтехносервіс» Ерік Парсаданян, який взяв активну участь в обговоренні проекту Кодексу, наголошує:

– У Львівській області зареєстровані майже 64 тисячі підприємств. Коли ж підрахувати платежі, які отримує обласний бюджет, то, в середньому, кожне підприємство сплачує 488 грн. на рік. Тому що значна частина цих підприємств є збитковими і не платить податки. На початок другого кварталу 2010-го року загальний збиток підприємств Львівщини склав 417,6 млн. грн., що у 3,8 разу більше, ніж за відповідний період попереднього року.

Вочевидь, проблема існує гостра. І з часом вона набуває дедалі більш загрозливого характеру. Якщо, не зважаючи на усе інше, дивитися тільки на названі цифри, можна зробити висновок, що львівську економіку взагалі потрібно зупиняти. Принаймні, матимемо чистіше повітря, більше вільного часу та не втрачатимемо кошти. Бо хто ж при здоровому глузді розвиває господарку, якщо вона приносить самі лише збитки? Та ситуація набагато більш складна і парадоксальна. Поруч із прибутковими, за офіційною звітністю, підприємствами, без будь-яких проблем існують й одвічно збиткові. Власники не поспішають їх закривати як банкрутів. Мало того, відомі випадки, коли оті збиткові підприємства живуть набагато краще від прибуткових.

На жаль, ця практика склалася не вчора і вже міцно засіла у свідомості українських бізнесменів. Якщо хтось показує збитки та не сплачує податків, то це ще не означає, що він насправді не отримує високі прибутки у «тіні». Цю хворобу також мав би вилікувати новий податковий кодекс.

– Проаналізувавши заплановані доходи бюджету, зокрема міста Львів, можна побачити, що в два рази суб’єкти малого підприємництва за рахунок єдиного податку сплачують більше надходжень, ніж підприємства, які працюють за загальною системою оподаткування, – говорить керівник ГО «Асоціація українських науковців Е.Е.С.» Ігор Лисий. Його слова – ще один аргумент на користь потреби суттєво спростити податкове законодавство України. Адже існуюча досі спрощена система майже повністю звільняє підприємців від величезних ставок податків, а натомість ті, хто повинен їх сплачувати, насправді дають у бюджети ще менше.

– Однак, у цьому кодексі було виявлено понад 5 тисяч недоліків до початку та в процесі незалежного обговорення, – продовжив І.Лисий.

Стривайте, якщо у документі тільки виявлених недоліків 5 тисяч, то наскільки ж складним і каламутним він повинен бути?

Читати далі

Джерело: Народний Оглядач

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня