Справа Ґонґадзе: Мороз заявив, що ГПУ “захищає від відповідальності” Кучму і Литвина

Справа Ґонґадзе: Мороз заявив, що ГПУ Колишній голова Верховної Ради України Олександр Мороз в інтерв`ю УНІАН заявив, що оприлюднені вчора висновки Генеральної прокуратури у справі журналіста Георгія Ґонґадзе спрямовані на те, щоб “захистити від відповідальності” колишнього президента Леоніда Кучму і колишнього голову адміністрації президента Володимира Литвина.

У своєму інтерв`ю Мороз, який восени 2000 року першим оприлюднив аудіозаписи, нібито зроблені в кабінеті Кучми і на яких йдеться про вбивство журналіста Ґонґадзе, прокоментував заяву представників Генпрокуратури про те, що єдиним замовником і підбурювачем вбивства журналіста є тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко.

Зокрема, Мороз зазначив: “Генпрокуратура, роблячи такі заяви, повинна була б дати відповідь на низку питань, зокрема: Чому колишній міністр зацікавився журналістом? Звідки такий інтерес у Юрія Кравченка з`явився до Георгія Ґонґадзе, адже він не знав його, він не читав тоді ще інтернету, він не слухав радіо. Тому – звідки в нього інформація про журналіста? Яка причина переслідування журналіста та стеження за ним? Хто і з якою метою намагався з перших тижнів розслідування повести його обхідним шляхом?”.

Екс-голова Ради зазначив, що сьогодні на плівках колишнього майора Державної служби охорони Миколи Мельниченка, які, за словами Мороза, “визнано експертизою автентичними”, є відповіді на ці питання. “99% українського суспільства розуміють, звідки ноги ростуть у цієї справи, – зазначив Мороз. –  Зрозуміло, що це спроба захистити від відповідальності колишніх посадових осіб, зокрема, колишнього президента України і колишнього голову адміністрації … От вся логіка такого висновку Генпрокуратури”.

Мороз наголосив, що справу Ґонґадзе “ховають шляхом списування основної провини на небіжчика”, і висловив переконання, що цю справу “і з моральної точки зору, і з точки зору юридичної, з точки зору виконання вимог ПАРЄ щодо розслідування цієї справи, закривати не можна, незважаючи на те, що є юридичні норми – термін давності і багато інших речей”.

“Якщо не можуть дати оцінку юридичну, то нехай дадуть оцінку політичну чи морально-політичну, бо ми всі чудово розуміємо, що якщо б не було розмов у кабінеті Леоніда Кучми, то Георгій і сьогодні б очолював Українську правду”, – сказав почесний голова СПУ.

Відповідаючи на запитання УНІАН, які все-таки перспективи цієї справи, Мороз зауважив: “Я не знайомий з цією справою і тому не знаю, якими є її перспективи з юридичної точки зору, але ще два тижні тому слідчий вважав, що треба порушувати кримінальну справу щодо конкретних фігурантів, а тепер він дійшов висновку, що мало доказів”. За його словами, справу Ґонґадзе “не буде закрито у свідомості українського суспільства доти, поки ми не відповімо на питання, які стоять перед людьми, не поставимо юридичну крапку”.

Як уже повідомлялося, сам Леонід Кучма сьогодні заявив, що справа про вбивство журналіста Георгія Ґонґадзе – міжнародна провокація. Водночас, колишній співробітник охорони президента Леоніда Кучми Микола Мельниченко заявив, що не буде свідчити в суді у справі Пукача, зауваживши, що не вірить у те, що покійний Кравченко дав наказ про вбивство Ґонґадзе з власної волі, а також повідомив, що європейська експертиза його записів не може дати стовідсоткового підтвердження їх автентичності.

Нагадаємо, 14 вересня Генпрокуратура України назвала замовника вбивства Георгія Ґонґадзе. Слідство встановило, що генерал-лейтенант міліції Олексій Пукач отримав наказ убити журналіста від тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Голова прес-служби ГПУ Юрій Бойченко повідомив, що справу щодо замовників вбивства Ґонґадзе закрито у зв`язку зі смертю обвинуваченого.

Генпрокуратура офіційно повідомила про завершення слідства у справі Пукача, обвинуваченого в організації вбивства журналіста. За даними видання КоммерсантЪ-Украина, звинувачення щодо Пукача сформульовано за трьома статтями Кримінального кодексу в двох редакціях: п. “і”, “i” ст. 93 (редакція 1960 року; умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, вчинене на замовлення за попередньою змовою групою осіб або організованою групою; карається позбавленням волі терміном до 15 років або довічним позбавленням волі); ч. 3 ст. 166 (редакція 1960 року; перевищення влади або службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків; карається позбавленням волі терміном до 12 років) і ч. 2 ст. 365 (редакція 2001 року; перевищення влади або службових повноважень, яке супроводжувалося насильством; карається позбавленням волі на термін до 8 років).

“Слідчі дії завершено, і з 15 вересня потерпілі можуть ознайомитися з матеріалами справи”, – уточнив Бойченко. Для відновлення обставин вбивства Ґонґадзе слідству треба було 10 років – журналіста викрали 16 вересня 2000.

***

29 листопада 2000 року було оприлюднено “плівки Мельниченка” – аудіозаписи розмов у кабінеті президента Леоніда Кучми, зроблені майором Держохорони Миколою Мельниченком. В одному з фрагментів обговорювалися Ґонґадзе і способи його фізичного усунення. У записах чути голоси, схожі на голоси Леоніда Кучми, екс-глави АП Володимира Литвина, екс-голови СБУ Леоніда Деркача і колишнього голови МВС Юрія Кравченка.

Уранці 4 березня 2005 року, напередодні свого дня народження, Кравченка знайшли мертвим на своїй дачі в елітному селищі Золоті ворота в Конча-Заспі під Києвом, з двома вогнепальними пораненнями в голову, зробленими зі зброї різного калібру. Того дня він повинен був прийти за повісткою на допит до Генеральної прокуратури у справі Ґонґадзе.

Колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження Головного управління кримінального розшуку МВС Олексія Пукача, який з 2003 року перебував у міжнародному розшуку, було затримано 21 липня 2009 року в селі Молочки Житомирської області. Він повідомив слідчим, де захована голова вбитого журналіста, і показав це місце у Білоцерківському районі Київської області неподалік від села Сухоліси. Там дійсно було знайдено фрагменти черепа, які ідентифікували як належні Георгію Ґонґадзе.

Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня