Від залізної завіси через прозорість до ганебності

За роки незалежності левова частина спілкування переселилась в мережу Інтернет. Тут найбільший ризик від ПЗ Microsoft, передусім Windows. Закладки в ПЗ зроблено в кілька ешелонованих рівнів. Пропозиції переходу державних закладів на Лінукс не сприймаються.
Аж до самого свого розвалу Радянський союз був для Заходу тобто нової Орди схований за залізною завісою. Будуючи єдину автоматизовану мережу зв’язку (ЕАСС російською), держава опиралась тільки на обладнання вітчизняного виробництва, або у крайньому разі виробництва країн-учасників Варшавського договору. Відомчі АТС не підключались без потреби в мережу загального користування. Питанням захисту інформації приділялось велике значення.

Орда довго не могла взяти під контроль зв’язок в Україні аж поки не настала “самостійність” і місцевим керівникам в зв’язку та в службі безпеки можна було самим приймати рішення без озирання на Москву.

В цілому Україні спадщина від СРСР дісталась непогана. Мережі виконували функції надання голосового і документального зв’язку, розповсюдження телебачення по території країни і надання каналів військовим частинам. Єдине чого бракувало — номерної ємності, якої для всіх бажаючих не вистачало. Це власне, не єдиний дефіцит в СРСР, але не настільки важливий, як дефіцит житла, скажімо. Взагалі дефіцит — це тема окремої розмови.

І тут сталось чудо. Як тільки Україна юридично стала незалежною. Добрі дядьки з-за океану і західної Європи прилетіли ощасливити молоду, але багатеньку країнку своєю ласкою. Так, вона була не тільки багатою, але й сильною. Промислово розвинута, енергетично незалежна, з величезним ядерним потенціалом, сильною забезпеченою армією. Правда, дурненька, бо новонароджена. Без керівництва ззовні така пані дуже небезпечна.

І що найперше зробили добрі дядьки з Орди? Правильно. Купили зв’язок.

Зусиллями колишнього начальника управління в Міністерстві звязку УРСР А.Стеценка 1992 році в столиці з’явились спільне підприємство ЗАТ “Утел”, новенькі Мазди 323 і нові рахунки за міжміські та міжнародні розмови у населення. Ще до встановлення якогось обладнання з боку новоствореного СП республіканський обчислювальний центр мав надати базу даних телефонних номерів з усієї країни.

Орда вбивала двох зайців одним пострілом: надприбутки та присутність в ТМЗК в якості хоста.

Непокірних фахівців у системі зв’язку купували високооплачуваними вакансіями в СП їм або їх родичам. Оклади там в 100 разів перевищували середні по галузі і виплачувалась заклеєних конвертах.

Маючи трафік, можна відстежити контакти, але деяким запізненням. А події в молодій державі розгортались швидко, тому потрібен був оперативний контроль. Тоді в Київ привозиться телефонна станція EWSD і встановлюється поряд з функціонуючою ARM (виробництва Югославії, яку потім демонтували) в якості міжнародного центра комутації (далі МКЦ) з претензіями на весь міжнародний трафік, що з часом і було зроблено. У всіх обласних центрах (крім непокірного Запоріжжя) СП ЗАТ “Утел” встановив міжміські комутатори типу EWSD та 5ESS.

Станції хороші, надійні, але керовані з боку розробників.

Розробник має можливість дистанційно робити аудіо контроль каналу, керувати викликами а то і просто спинити надання послуг, як це було під час початку війни в Югославії.

Одночасно Орда запропонувала послуги видавництва телефонних довідників для великих міст України, за що отримувала бази номерів в обмін на друковану поліграфічну продукцію “Жовті сторінки”.

В 1993 році розгортається мережа стільникового зв’язку і теж від Орди – це СП UMC. Для неї верхньою сходинкою ієрархії також є МЦК. Стандарт NMT450 не слухав хіба що лінивий. Простенький подільник частоти 450 МГц на 4 давав можливість слухати розмови на звичайному УКВ FM приймачеві.

Захист інформації відсутній зате “секонд хенд” з Європи дуже дешево, що не скажеш про тарифи. Тоді стільниковий телефон і передоплачений контракт був царським подарунком.

Всі впливові особи вважали за щастя мати мобільний, хоч і чималий за розміром телефон. Будівникам капіталізму було не до захисту інформації.

Потім з’являється Голден Телеком зі своїм МЦК і супутниковим виходом за океан, пускаючи весь трафік в тінь.

АТС-10 (відомча мережа кабміну), яка в принципі була створена як окрема мережа зв’язку у 2004 році захотіла стати ще й зручнішою, для чого було запроектовано радіодоступ до терміналів за технологією CDMA. Обладнання для завнішнього прослуховування дорожче, але є.

До речі про зв’язок в керівних структурах держави. З приходом незалежності в адміністрації президента у колишньому приміщенні ЦК КПУ стояла надійна механічна АТС виробництва НДР. На зміну їй було встановлено відомчу АТС Меридіан. Виробництво значення не має. Має значення виробник “математики”- програмного забезпечення. А він знаходиться за океаном. Це “Bell laboratories”. Потужна АТС, нічого не скажеш. Проектувалась для встановлення на кораблях від корветів до авіаносців, залежно від опції. Можливо і назву їй дали із морської тематики — Меридіан. Має кілька рівнів ієрархії для аудіоконтролю ліній. Саме цією функцією і було спокушено українську службу безпеки. На зовнішній контроль увагу не звертають. Коли таку АТС підключити в телефонну мережу загального користування, вона також стає прозорою, як і всі цифрові АТС. Поясню популярно прикладом із минулого. Під час розмови до будь якої лінії могла підключитись телефоністка з міжміської станції і попросити, наприклад, покласти слухавку. Таку можливість підключення закладено і в ОКС№7 – системі сигналізації, яка на сьогодні стала панівною на ТМЗК. І захисту немає, тому що на кожен порт Firewall не поставиш.

Дивує широка популярність відомчих АТС Меридіан в керівних структурах. Це і Верховна Рада України і Головна митниця і Укргазпром і Національний банк, Держказначейство, монетний двір і аеропорт Бориспіль і Держкомзв’язку з Укртелекомом, Укрексімбанк, Укренерго, Укрнафтозвязок, деякі військові частини та багато інших. І всі вони включені до ТМЗК. А які не підключені — мають своїх Мельниченків. До речі, гуляння на волі колишнього майора не сприяє захисту інформації.

Єдину повністю захищену мережу комутовану мережу «Іскра» у ВАТ Укртелеком ліквідовано в 2005 році.

На сьогоднішній день виросли приватні оператори звязку особливо мобільний сегмент. Виріс настільки, що колишній 100% монополіст – Укртелеком займає лише 18% ринку. СП «Утел» змінив господарів і став філією ВАТ «Укртелеком» і перейшов на надання послуг виключно мобільного зв’язку третього покоління з незначною клієнтською базою.

Але якби в 1991 році в Міністерстві зв’язку України не було А. Стеценка, який “пробивав” Утел за принципом “скоріше, скоріше поки не почалось” то в 2001 році в адміністрації президента не було б і М. Мельниченка, який, здавши записи на публікацію, втік на переховування до замовників.

В наш час через володіння мобільними операторами виросли великі вуха у Російських спецслужб, чим і пояснюється їх перемога над ненависною їм “помаранчевою” командою під час останніх президентських виборів. Гравець повертається.

GSM протокол є підгрупою ОКС№7 з усіма випливаючими властивостями. Якщо хто не знає — SMS повідомлення, колись започатковане оператором «Київстар» є складовою частиною сигналізації і тупо зберігається на сервері 3 роки. Видалити її неможливо, бо тоді доведеться видалити всю інформацію для фінансових розрахунків з абонентом.

Так що, і не користуватись SMS? Та ні — можна, але спілкуватись можна виключно про погоду. Купили нову SIM картку — теж тільки про погоду. У операторів з’явилась звичка писати розмови про всяк випадок (благо storage device подешевшали) – особливо перші дзвінки, тому що для даної картки вони можуть бути і останніми.

Зовнішній контроль. Добре це чи погано? Якщо порівнювати з тією ж Югославією, то добре. Югославія не була прозора для Західної Орди. Маючи мережі зв’язку переважно власного виробництва, вона не була маріонеткою. Тому Орді нічого не залишалось, як використати проти неї військове втручання.

З іншого боку Україна котиться до зубожіння. Орда не несе відповідальності ні за розвал СРСР, ні за вимирання населення, ні за справжнє волевиявлення народу.

Орда зацікавлена підтримувати злочинний режим в державі, в якій кожен може попасти на гачок. Вона не пошкодувала і представників власного народу, назвавши планове знесення будівель у Нью-Йорку 11 вересня тероризмом. Після цього шоу ЦРУ та ФБР отримали значні можливисті посилити свій вплив. Америка теж стала іншою.

Таємні маніпуляції не передбачають відповідальності за наслідки. Але немає нічого таємного, що не стало б явним і рано чи пізно доведеться відповідати.

За роки незалежності левова частина спілкування переселилась в мережу Інтернет. Тут найбільший ризик від ПЗ Microsoft. А більшість користувачів використовують Windows, як операційну систему. Перевірити Windows на предмет захисту інформації неможливо через закритість ядра програми. Кількість вірусів, троянів та черв’яків, які можуть оселитись в цій системі вражає. Закладки в ПЗ зроблено в кілька ешелонованих рівнів. Пропозиції переходу державних закладів на Лінукс не сприймається. Лінукс безкоштовний і за нього не треба платити. А де ж навар? Навар буде потім – в безпеці роботи установ. А взагалі, захист інформації в мережі Інтернет, то окрема розмова.

Єдине, що можу сказати, як мобільний оператор знає серійний номер Вашого телефону, так і провайдер інтернету Може знати МАК адресу мережевої карти.

Що ми маємо сьогодні? Те що маємо? Ні. Те що нас мають. Це не держава. За наслідками її діяльності це більш схоже ліквідаційну комісію.

Джерело: Народний Оглядач

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня