Петро Масляк: "Україна могла б закидати хлібом планету"

Якщо дивитися в ретроспективі, то всі оці, скажімо так, провокування про те, що не сьогодні – завтра буде якийсь катаклізм і апокаліпсис, як правило, не справдилися.
Автори масштабного дослідження про приріст населення на планеті застерігають: світ дуже швидкими темпами наближається до перенаселення, яке мільярдам людей загрожуватиме голодом, спрагою чи браком енергоресурсів.

У звіті, підготовленому Інститутом інженерів-механіків, проблему зростання населення, особливо у країнах, що розвиваються, називають викликом 21-го століття. А її потенційну загрозу називають більшою, ніж від кліматичних змін.

Петро Масляк, доктор географічних наук, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка каже, що якщо дивитися в ретроспективі, то “всі оці, скажімо так, провокування про те, що не сьогодні – завтра буде якийсь катаклізм і апокаліпсис, як правило, не справдилися”. Водночас він каже, що досить гострою проблемою буде збільшення числа людей похилого віку.

П. Масляк: Площа сільськогосподарських земель в зв’язку з тими чи іншими кліматичними речами зменшується, кількість людей збільшується. Отже, неминучий голод. І вже десь приблизно 2 мільярди осіб із приблизно 7 мільярдів голодують, не доїдають і таке інше.

Бі-Бі-Сі: Але з іншого боку, ось, скажімо, статистичні дані по Британії, яка є типовою, напевно, західною країною, третина харчових продуктів марнується, знищується. Це уже готових харчових продуктів. А в Україні, якщо говорити про харчі, які не доходять від поля до споживача, можливо, навіть вище і так далі. Ще в минулих століттях були люди, які панічно кричали: “Голод! Людей занадто багато! Їсти нема що!”, але цього не сталося.

П. Масляк: Якщо ми подивимось в ретроспективі, то всі оці, скажімо так, провокування про те, що не сьогодні – завтра буде якийсь катаклізм і апокаліпсис, як правило, не справдилися. Я пам’ятаю одного американського вченого, який виступав і казав, що в 77-му році висохнуть всі океани, почнеться жовтяниця, що масовий голод, але цього всього не трапилося. А тепер ті самі люди виходять на трибуну і кажуть, що це трапиться у 2050 році.

Бі-Бі-Сі: Але коли ми говоримо конкретно про кількість людей і коли людей на планеті занадто багато, і вона не може прогодувати, чи можливо це взагалі виміряти? Тому, що мірила змінюються. Скажімо, врожайність культур чи здатність людини продукувати харчові продукти, змінилися радикально. Чи можна взагалі науково говорити про те, що є певний рівень, коли планета не зможе підтримувати певну кількість людей чи прогодувати, чи взагалі це можливо?

П. Масляк: Напевно, але воно має дуже такий, регіональний характер. Це однозначно. Я згоден з вами – ви сказали про Велику Британію, про Україну. Ну, наприклад, планують в Україні десь у найближчі роки, що до 29% зросте виробництво сільськогосподарської продукції, але ж є країни зовсім з іншою ситуацією, абсолютно протилежною ситуацією.

Бі-Бі-Сі: Тобто, порахувати взагалі твердо, чітко, скільки людей може прогодувати земля, неможливо тому, що спосіб виробництва харчів змінюється?

П. Масляк: Безсумнівно. Тут же треба враховувати новітні технології, різні ноу-хау, які впроваджуються постійно. Якби у нас в Україні було не 15-25 центнерів пшениці з гектара, а, наприклад, до 70, як у Німеччині на поганих грунтах, то ми, мабуть, закидали би хлібом всю нашу планету.

Бі-Бі-Сі: Отже, якщо якщо людство нормально організує своє життя, якщо нормально організовано господарство, причин взагалі говорити про голод чи перенаселення жодних немає. Чи є?

П. Масляк: Причини є за певних умов говорити про це все. От дивіться, зараз майже половина Австралії затоплена водою, значна частина Сполучених Штатів Америки знаходиться у таких от катаклітичних речах, які можуть призвести до того, що от не було голоду і раптом десь в Аргентині, в зоні продуцентів цих харчів, трапляться якісь кліматичні чи інші катаклізми, які можуть призвести до таких речей.

Бі-Бі-Сі: Тобто, очевидно, катаклізми, якісь там тимчасові проблеми чи раптові, непередбачувані, але поглянемо ще на інший аспект. Населення певних регіонів певних країн, наприклад, України, може не лише зростати, але і зменшуватися. Наскільки, на вашу думку, можливо, що населення планети взагалі в певний час почне зменшуватися чи може зменшуватися?

П. Масляк: Те, що пророкують вчені, це десь після 2050 року. Стабілізація чисельності населення зменшиться. Якщо раніше 5 дітей було на одну жінку, то зараз – 2,1. Я не знаю, що таке “одна десята” дитини, але от така статистика є.

Отже, тут очевидний напрямок, куди воно іде. Що будуть старіти люди, молодих буде все менше, а старших все більше. Прийдеться молодим годувати все більшу кількість людей, які не виробляють нічого, не можуть виробляти унаслідок свого старого організму і віку. Це теж проблема і досить гостра проблема у майбутньому. Напевно, так людство розвивається, що воно без проблем не може бути.

Джерело: Народний Оглядач

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня