Бензинова лихоманка. Що стоїть за діями уряду?

Український уряд розпочав створювати резерв нафтопродуктів, який має стабілізувати ціни на ринку пального. Що отримає споживач від благих намірів?
Утім, представники автозаправних мереж вважають кроки влади недостатніми для того, щоб зупинити ціни, а експерти не виключають спроб переділу ринку пального під час його регулювання.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко закликав учасників ринку пального витримувати ціновий коридор: продавати 95-й бензин не дорожче ніж 9,5 гривень за літр, а дизельне пальне – не більш як по 9 гривень.

Паралельно він доручив «Нафтогазові» закупити по 100 тисяч тонн нафти та світлих нафтопродуктів для державного резерву.

Це дозволить покласти край спробам трейдерів підвищувати ціни, наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода директор департаменту з питань функціонування нафтової та газової промисловості Костянтин Бородін.

«НАК «Нафтогаз» розпочне масштабні операції з нафтопродуктами, які охоплять суттєву частину ринку. Ми ринковими методами доведемо трейдерам, які ініціюють подорожчання, що рекомендовані урядом ціни є досяжними і дають змогу працювати без збитків. Кінцева мета – закріпити значну частину ринку за державним оператором», – підсумовує Бородін.

Урядовець відзначає, що ціни стабілізуються, а чи будуть вони падати – залежить від ситуації на світовому ринку.

Продавати бензин уже збитково – автозаправники

Одначе трейдери та представники автозаправних мереж вказують, що уникнути подорожчання автомобільного пального сьогодні неможливо.

Причини цього Радіо Свобода назвала PR-директор столичної мережі автозаправок «КЛО» Поліна Башкіна.

«У контексті останніх невеселих подій у світі ціни незмінно ростуть. Тиждень тому ми купували на литовському заводі нафтопродукти по 1021 долару за тонну, а зараз – уже по 1067 доларів. Ввізне мито підвищили, і воно вже становить половину вартості нафтопродуктів, – говорить представник автозаправної мережі. – Після всіх витрат на логістику вхідна ціна бензину на заправках – 9 гривень 90 копійок за літр. Це без амортизації та податку на землю, без заробітної платні. Як тут думати про ціновий коридор? Бізнес не може працювати у збиток. Якщо це триватиме далі – інвестори залишать країну».

Сьогодні дешевих та якісних нафтопродуктів український уряд у світі не знайде, тож ціновий коридор може дати протилежний ефект, прогнозує заступник директора центру «Психея» Геннадій Рябцев.

«Не можна довго стримувати ціни на ринку, що зростає. Цінова пружина випростається і бензин стане дорожчим, аніж якби його вартість взагалі не регулювали», – говорить експерт.

Регулювання ринку пального – прогрес із ризиком корупції

Натомість президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук вважає, що світові ціни на нафту дозволяють знизити вартість бензину в Україні, але трейдери завжди роблять це із запізненням.

Схвалюючи створення держрезерву пального, Олександр Тодійчук згадує і про його підводні камені: «В більшості країн влада регулює ринки пального, в цілому це позитивний крок. Але втручатися в ринок треба за прозорими правилами, які погоджені з його учасниками. Одна з причин анархії на ринку пального – брак конкуренції та змагання олігархів за прибуток. І в цій ситуації у них буде велика спокуса вплинути на ринок собі на користь».

Експерт очікує, що уряд зможе стабілізувати ціни на пальне, але це стосуватиметься передовсім низькооктанового бензину та дизельного пального, які використовуються передовсім в аграрному секторі.

Уряд планує пустити дешевший бензин на український ринок уже наприкінці наступного тижня.

Джерело: Аратта. Вікно в Україну

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня