Рух Стоп цензурі! звернувся до Януковича

Рух Стоп цензурі! звернувся до ЯнуковичаГромадський рух українських журналістів Стоп цензурі! оприлюднив своє звернення до Президента Віктора Януковича, в якому заявив про істотне погіршення ситуації в інформаційній сфері за останній рік. Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable{mso-style-name:”Обычная таблица”;mso-tstyle-rowband-size:0;mso-tstyle-colband-size:0;mso-style-noshow:yes;mso-style-parent:””;mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;mso-para-margin:0cm;mso-para-margin-bottom:.0001pt;mso-pagination:widow-orphan;font-size:10.0pt;font-family:”Times New Roman”;mso-ansi-language:#0400;mso-fareast-language:#0400;mso-bidi-language:#0400;}

Прес-служба руху підкреслила: “Враховуючи те, що прес-секретаремПрезидента була призначена одна з членів Стоп цензурі!, у зверненні єконкретний перелік кроків, які, на думку членів руху, Президент повиненпідтримати і зробити щонайшвидше”.

Кореспондент.net наводить повний текст звернення:

 “Ми, українські журналісти, щооб’єдналися у Громадський рух Стоп цензурі! звертаємося до Вас, аби звернутиВашу увагу на проблеми зі свободою слова в Україні.

За останній рік ситуація в інформаційній сфері істотно погіршилася. Більшетого, є немало фактів, що доводять, що причинами цього стали дії влади.

Особливе занепокоєння викликає ситуація на телевізійних каналах. Якфіксують багаточисельні моніторинги, телевізійні новини не відображаютьреального положення справ у країні, там не дотримані базові журналістськістандарти. Приведемо деякі цифри (Дослідження АУП і Інституту соціології НАНУ):у грудні 2010 року 63% усіх згадок про політиків стосуються представників владиі правлячої коаліції, 30% – опозиції і 7% – інших політиків. У лютомудиспропорції зростають – 75%, 18%, 7% відповідно. Особливо помітний дисбаланс вефірі державного телеканалу – Першого Національного. Пряма мова провладнихполітиків на УТ-1 склала 95%.

Найчастіше замовчуються теми, пов’язані із зниженням різних складовихблагополуччя населення або окремих його груп; з прилюдними заявами і діямиопозиції; інформація, пов’язана з наступом влади на бізнес, з наступом влади насвободу слова; з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями влади у гуманітарнійсфері (Моніторинг ГО Телекритика).

Нагадаємо, що за останній рік немало журналістських колективів заявляло процензуру при висвітленні певних тем, пов’язаних з діяльністю влади: Голодомору,Податкового майдану, Вашої резиденції т.д. Водночас, за цей період багато журналістів,які публічно виступили із заявами про цензуру, залишилися поза ефіром абовтратили роботу, тоді як якість телевізійних новин істотно знизилася. Уредакціях часто має місце внутрішня цензура, або економічний тиск, у тому числі- і з боку власників.

Реформування державного телеканалу в суспільний, про готовність якого Вивже давно заявляли публічно, не відбувається. Законопроект Про суспільнемовлення у парламенті не розглядався. Жодного реформування такогопострадянського пережитку, як державні і комунальні ЗМІ, який втратили усікраїни колишнього СРСР, в Україні не відбувається. Ми також звертаємо Вашуувагу на відсутність розслідувань багаточисельних злочинів проти журналістів.Не дивлячись на те, що Ви брали під особистий контроль справу Василя Климентьєва,результатів розслідування досі немає.

Також не покараним залишається і охоронець УДО, який застосував силу повідношенню до журналіста СТБ Сергія Андрушка, акредитованого на висвітленнязаходу з Вашою участю. Після цього мав місце конфлікт з охоронцями прем’єр-міністраі журналістами 5 каналу. Є немало інших випадків, що свідчать про халатністьправоохоронних органів у розслідуванні таких злочинів.

Ми вітаємо ухвалення Закону Про доступ до прилюдної інформації, проте наразівін не набрав чинності, зате є немало проблем з відвертістю влади. Мипереконані, що кулуарне ухвалення рішень без інформування громадськості і ЗМІсерйозно шкодить іміджу і підтримці влади з боку суспільства. Немало проблем єі з формуванням і діяльністю Національної ради з питань телебачення ірадіомовлення. Призначення членів Нацради ознаменувалося скандалом у зв’язку зїхньою невідповідністю цим посадам, усі пропозиції громадськості булипроігноровані. Тепер ми спостерігаємо за тим, як Нацрада своїми рішеннямипозбавляє ліцензій ті телекомпанії, які транслюють в ефірі програми ТВi і ТРКЧорноморська, що викликає підозру в політичній заангажованості цьогорегулюючого органу.

Усе це свідчить про те, що в Україні не створена система незалежногорегулювання галузі, немає вільного ринку ЗМІ, журналісти залишаються незахищеними від фізичних переслідувань і тиску, а простір плюралізму тотальноскоротився.

Враховуючи те, що Ви призначили собі прес-секретаря з членів Руху Стопцензурі!, ми впевнені, що Ви розділяєте принципи і цінності нашого Руху. Отже,просимо Вас щонайшвидше звернути увагу на ситуацію в інформаційній сфері іздійснити наступні кроки: Сприяти прозорості влади в Україні, відновившипрактику Ваших попередників щодо відкритих щоквартальних прес-конференцій.

Ввести ротацію в журналістському пулі, аби висвітлювати зарубіжні візити моглипредставники різних ЗМІ, не лише лояльних до влади.

Сприяти реформуванню українських ЗМІ. Забезпечити створення системисуспільного мовлення.

Розробити і внести законопроект Про прозорість медіавласності.

Провести нараду з представниками силових структур з їх відкритим звітом прозлочини проти журналістів.

Публічно оприлюднити свою позицію з приводу диспаритету висвітленнятелеканалами діяльності влади і опозиції на користь влади.

Дати прилюдну оцінку ситуації з Нацрадою і довкола телеканалів ТВi, 5 канал,ТРК Чорноморська і затримки оголошення повторного конкурсу на частоти, якихбули позбавлені ці телеканали.

Ініціювати обговорення цих проблем у рамках Громадської ради із залученнямпредставників Руху і незалежних експертів.

Призначити членом Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення запрезидентською квотою кандидатуру, яку висуне громадськість і підтримає РухСтоп цензурі!.

Гарантувати дотримання медійного законодавства у сфері повноваженьредакційних рад у засобах масової інформації.

Виконати обіцянку, дану майже рік тому, і показати журналістам свій маєтоку Межигір’ї.

Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня