ЗМІ оприлюднили текст постанови про порушення справи проти Кучми

ЗМІ оприлюднили текст постанови про порушення справи проти КучмиУ постанові про порушення кримінальної справи стосовно колишнього президента Леоніда Кучми розповідається, як він намагався зупинити активну громадську діяльність журналістів Гонгадзе і Подольського шляхом застосування “фізичного насильства та інших незаконних методів впливу”, залучаючи до цього співробітників правоохоронних органів, повідомило видання КоммерсантЪ-Украина.

Текст постанови починається з нагадування про те, що член Київського громадського правозахисного об`єднання Ми Олексій Подольський і журналіст інтернет-видання Українська правда Георгій Гонгадзе ще в ході президентської виборчої кампанії 1999 року активно займалися громадською діяльністю, публікуючи газети і листівки, що містили критику на адресу тодішнього президента Леоніда Кучми.

“Ознайомившись зі статтями та будучи обуреним змістом критичних публікацій Подольського і Гонгадзе та їх громадською діяльністю, президент Кучма прийняв рішення зупинити їх діяльність шляхом застосування до них фізичного насильства та інших незаконних методів впливу із залученням співробітників правоохоронних органів”, – говориться в документі.

З цією метою в травні-червні 2000 року Леонід Кучма дав вказівку тодішньому міністру внутрішніх справ Юрію Кравченку провести негласні оперативно-розшукові заходи щодо Подольського і Гонгадзе, а також застосувати до них “незаконний вплив з метою припинення їх журналістської та громадської діяльності”.

У свою чергу, як зазначає Ъ, Юрій Кравченко через керівника апарату міністра внутрішніх справ Едуарда Фере (помер два роки тому) дав незаконний наказ своєму підлеглому, тодішньому першому заступнику начальника Головного управління кримінального розшуку МВС Олексію Пукачу розібратися з активістом об`єднання Ми – вивезти його за місто, побити, підпалити двері його квартири. Передбачалося, що результатом застосування цих заходів стане те, що Олексій Подольський в майбутньому не буде настільки суспільно активним. “12 червня 2000 року в приміщенні Адміністрації Президента міністр Кравченко особисто доповів про виконання доручення президенту Кучмі, який схвалив дії співробітників міліції”, – передає видання зміст документа.

Після цього, відповідно до постанови про порушення кримінальної справи, Леонід Кучма дав Юрію Кравченку вказівку викрасти Георгія Гонгадзе, вивезти його за межі Києва і “застосувати до нього психічний і фізичний вплив як з метою помсти за його критичну журналістську діяльність, так і з метою її припинення”. Вимогу президента міністр передоручив Олексію Пукачу, після чого було організовано стеження за Гонгадзе. Однак журналіст зрозумів, що за ним стежать, і звернувся з відкритим листом до тодішнього глави Генпрокуратури Михайла Потебенька.

“11 вересня 2000 року в приміщенні Адміністрації Президента Кучма повідомив Кравченкові, що Гонгадзе продовжує займатися журналістською діяльністю, висловивши невдоволення діями співробітників МВС, які не виконали його (Кучми) вказівку. Виправдовуючись перед президентом Кучмою, Кравченко йому доповів, що причиною невиконання заходів стало виявлення ним (Гонгадзе) стеження з боку працівників міліції та спрямування скарги генпрокурору, і запевнив, що насильницькі дії щодо Гонгадзе будуть здійснені в стислі терміни”, – говориться в постанові.

Після цього, продовжує КоммерсантЪ-Украина, згідно з версією слідства, Юрій Кравченко, керуючись особистою зацікавленістю та кар`єрними мотивами, а також не бажаючи ускладнювати свої відносини з президентом, дав вказівку Олексію Пукачу вбити Георгія Гонгадзе, і при цьому “прямо посилався на вказівку президента”.

Як відомо, 16 вересня 2000 року співробітники МВС на чолі з Олексієм Пукачем викрали Георгія Гонгадзе, після чого його вбили поблизу села Сухоліси Білоцерківського району Київської області. “Таким чином президент Кучма, будучи посадовою особою, своїми умисними діями, які виразилися в дачі міністру внутрішніх справ Кравченкові незаконних вказівок про проведення незаконних оперативних заходів щодо журналістів Подольського і Гонгадзе та здійсненні на останнього фізичного та психічного тиску з метою припинення їх журналістської та громадської діяльності, завдав істотної шкоди державним інтересам та охоронюваним законом правам та інтересам окремих фізичних осіб Подольському і Гонгадзе, що призвело до підриву авторитету органів державної влади як в Україні, так і на міжнародній арені, і стало причиною тяжких наслідків у вигляді смерті Гонгадзе, та скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 166 КК в редакції 1960 року”, – резюмується в постанові про порушення кримінальної справи, з якою ознайомилося видання.

Також видання зазначає, що наведені в ухвалі факти підтверджуються заявами і свідченнями свідків: екс-майора держохорони Миколи Мельниченка, тодішнього лідера Соцпартії Олександра Мороза, обвинуваченого Олексія Пукача, засуджених за вбивство Георгія Гонгадзе співробітників МВС Олександра Поповича, Миколи Протасова і Валерія Костенка, “вилученими копіями та оригіналами звукозаписів розмов у кабінеті президента Кучми про Гонгадзе і Подольського”, а також висновками судових експертиз.

Водночас, видання наводить коментар адвоката Леоніда Кучми Ігоря Фоміна: “У мене є серйозні сумніви в законності порушення справи. Я їх навіть описав, але мені потрібно погодити їх з клієнтом, бо на сьогоднішній день він не має бажання використовувати цей процесуальний момент (оскарження постанови про порушення кримінальної справи)”. Втім, зазначає Ъ, за словами Фоміна, він поки остаточно не відмовляється від можливості оскаржити факт порушення. “Як професіонал, я вважаю, що навіть якщо, припустимо, рішення (що виправдовує Леоніда Кучму) буде на нашу користь, воно повинно бути процесуально чистим”, – сказав адвокат екс-президента.
Представник вдови загиблого журналіста Мирослави Гонгадзе Валентина Теліченко називає постанову про порушення кримінальної справи стосовно Леоніда Кучми “нормальною”, але, водночас, вважає роботу слідства незадовільною. “Судячи з того, як сьогодні працює слідство, потрібно розуміти, що вони готують все, щоб провина Кучми не була доведена”, – заявила Теліченко КоммерсантЪ-Украина. Вона зазначила, що “плівки Мельниченка” досі не легалізовані. За її словами, для цього необхідний виправдувальний вирок стосовно самого Миколи Мельниченка. “Захист Кучми в будь-якому випадку поставить це доказ під сумнів. Якби суд виправдав Мельниченка, тоді плівки можна було б визнати отриманими законним шляхом. Іншого способу легалізувати ці плівки я не бачу”, – сказала Теліченко.


 

Джерело: НОВИНАР

Коментарі закриті

Новини, новини україни, українські новини, новини в україні, останні новини, новини дня, новини україна, політика, партії та організації , вибори 2010, 17 січня